Подробни бележки за отглеждане на грозде

В този случай трябва да сме събрали предварително пръчките, които ще използваме за подложка и калеми.

Автор: Юлиана Стоичкова Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството.

Когато междуредията в лозето се поддържат в затревено състояние с подходящи тревни смеси, тогава борбата с плевелите се извършва с косене.

Поддръжката на възприетата формировка се състои в ежегодното премахване на излишните зрели леторасти или на части от тях, както и на повредените многогодишни части на лозата; оставяне на необходимия брой плодни звена за съответното натоварване с плодни очи, съобразно биологията на сорта, растежната сила и здравното състояние на лозите с оглед получаване на оптимален по количество и качество добив грозде.

Вече на пазара има косачки и с палцев режещ апарат, както и ротационни косачки, които наситняват окосената маса и я разпръскват по цялата повърхност на междуредието.

Тя може лозя да варира както въз основа на площите, така и на сортовете. Когато не е сигурен, трябва да научи кога в района започват да режат.

Клиновете на калемите се оформят по познатия начин, като се стремим те да съвпаднат с разцепите на основата.

Моля, прочетете текста на нашата ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ до край и направете своя избор.ПРИЕМАМ ВСИЧКИПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ

В такъв случай слагаме поне два калема в двете противоположни страни на подложката, като направим разцепи за клинчетата.

На зелено можем да присаждаме по време на вегетацията на растенията - от края на май до средата на юли.

Нова тенденция е при планирането на лозовите насаждения на наклонени терени, за разлика от досега възприетата технология, редовете да се правят не напречно на наклона на терена, а направлението им да бъде по наклона.

Изследва се произхода и разпространението на лозата, биология на лозата (морфологичен строеж), екология на лозата (климат и микроклимат, географска ширина, надморска височина, близост до водни басейни, релеф, изложение и почва), размножаване на лозата, създаване на лозя, резитба и формиране на лозата, отглеждане на плододаващи лозя, беритба и съхраняване на гроздето и ампелография (сортове грозде).

А когато теренът е наклонен, редно е да се предпочитат машини с плоскорезни работни органи.

Влажността на почвата трябва да е гарантирана предварително, като най-добре е да полеем предишния ден.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Подробни бележки за отглеждане на грозде”

Leave a Reply

Gravatar